رکوپراتور

رکوپراتور یک مبدل حرارتی و سیستمی است که با جریان متقابل هوای گرم کار می کند. از رکوپراتور برای بهینه سازی انرژی و بازیابی آن در واحدهای صنعتی استفاده می شود. در سیستمهایی که هوا نقش سیال خنک کننده را بر عهده دارد، در ورودی و خروجی آنها رکوپراتور قرار می گیرد تا هوا را از گرمای زاید تولید شده بگیرد.

می توان گفت که رکوپراتور مبدلی حرارتی بوده که در واحدهای صنعتی جهت کمک به پیشگرم و کاهش مصرف انرژی مورد استفاده قرار می گیرد.

رکوپراتور در قسمت احتراق کوره ها تعبیه می شود تا حرارت مازاد تولید شده در خروجی را به قسمت فشرده سازی هوا برگرداند. این هوا به نسبت هوای ورودی گرمتر بوده و موجب پیشگرم شدن هوای ورودی به محفظه احتراق می شود و نتیجه آن صرفه جویی در انرژی و احتراق بهتر است.

در مبحث گرمایش، رکوپراتورها به طور گسترده برای بازیابی حرارت از هوای خروجی و برگرداندن هوای گرم جهت بهینه سازی مصرف وکاهش انرژی استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها به طور کلی شامل مجموعه‌ای از ورق‌های موازی از جنس فولاد ضد زنگ و الیاف مصنوعی هستند که به صورت یک در میان، هر جفت از آن‌ها در هم ادغام شده و کانال‌هایی با زوایای معین نسبت به هم تشکیل می‌دهند که از درون آن‌ها هوای ورودی و خروجی جریان می‌یابد.

همان‌طور که می‌دانیم بخش اعظمی از انرژی تولید شده در واکنش احتراق از طریق دودکش خارج می‌شود. دمای دودکش معمولاً بستگی به راندمان حرارتی دستگاه (مبدل‌های حرارتی، بویلرها و …) و دمای کارکرد دستگاه دارد. برای مثال دمای کاری کوره های نورد فلزات به 400 درجه سانتیگراد می‌رسد که می‌توان از این انرژی در کاهش مصرف سوخت استفاده کرد.

برای سیستم‌های مختلف، روش‌های مختلفی برای بازیافت انرژی خروجی وجود دارد. یکی از این روش‌ها پیش‌گرم کردن هوای احتراق است که تأثیر بسزایی در راندمان احتراق و عملکرد آن دارد. علاوه بر اینکه انرژی خروجی بازیافت می‌شود، آلودگی زیست محیطی کمتری را نیز در پی دارد.

رکوپراتور در واقع یک مبدل حرارتی گاز به گاز است که در آن هوای احتراق مشعل توسط محصولات خروجی احتراق پیش‌گرم می‌شود. با نصب رکوپراتور که هزینه آن نسبت به کوره موجود بسیار ناچیز است، سرمایه‌گذاری صورت گرفته در زمان اندکی جبران و از آن به بعد در کاهش مصرف انرژی اثر چشمگیری خواهد داشت. همچنین به ازای هر 25 درجه سانتیگراد که بتوانیم هوای ورودی مشعل را گرم‌تر کنیم، یک درصد راندمان افزایش می‌یابد که به طور کلی با دمای پیش گرم 400 درجه ای می توان تا 15 درصد راندمان کوره را افزایش داد.

با پیش‌گرم کردن هوای ورودی مشعل، می‌توان عمر کوره و هر نوع مبدل حرارتی که با مشعل کار می‌کند را افزایش و درصد تولید NOx و CO را به میزان استاندارد‌های زیست محیطی رساند.

با توجه به اینکه این نوع مبدل (رکوپراتور) تحت فشار نیست و دمای هوای ورودی به آن کمتر از 400 درجه سانتیگراد است، عمر مفید آن حداقل دو برابر عمر مبدل می‌باشد و تحت هیچ شرایطی امکان توقف در عملکرد کوره وجود ندارد.

از رکوپراتورها می توان در مبدل و سیستم‌های گرمایی انواع کوره‌های صنعتی، کوره تنش‌زدایی فولاد، کوره پیش‌گرم نورد فولاد، کوره آجر، کوره شیشه، کوره لعاب و کوره رنگ و هر صنعتی که دمای هوای خروجی از دودکش بالای 200 درجه سانتیگراد باشد، بهره برداری کرد.

راه های تماس

تماس با ما


کرج ، شهرک یاس ، مجتمع نیکان واحد 31


34277851 026

34277499 026

09352292109

info@ashak.co.ir